Szczepienia dzieci w różnych krajach
W Polsce do obowiązkowych szczepień należą szczepienia przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, błonicy, krztuściowi, tężcowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu, odrze, śwince, różyczce, pneumokokom, inwazyjnemu zakażeniu Haemophilus influenzae typu B, zakażeniu wywołanemu przez rotawirusy, ospie wietrznej. Szczepienia przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B dziecko otrzymuje już w pierwszej dobie życia. Szczepienia przeciwko pneumokokom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, WZW typu B, Hemophilus influenzea typ B (i ewentualnie szczepienia zalecane) należy wykonać między 6. a 8. tygodniem życia dziecka. Kolejne szczepienia obowiązkowe realizowane są do 19. roku życia wg kalendarza szczepień. W Polsce szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Jak kwestia szczepienia dzieci wygląda w różnych krajach?
Niemcy
Obowiązkiem rodzica przed posłaniem dziecka do przedszkola jest spotkanie się z lekarzem, aby porozmawiać o szczepieniach. Niedopełnienie tego obowiązku grozi ukaraniem grzywną do 2 500 euro. Niemieckie przedszkola są zobowiązane do przekazywania władzom informacji o rodzicach unikających konsultacji lekarskiej. Dyrektor przedszkola ma prawo odmówić przyjęcia do przedszkola dziecka, którego rodzice unikają okazania poświadczenia wykonania szczepień.
Od 2020 roku do grupy obowiązkowych szczepień w Niemczech zaliczane jest szczepienie przeciwko odrze. Wg przepisów prawa dzieci, które nie zostaną zaszczepione przeciwko tej chorobie nie zostaną przyjęte do żłobków i przedszkoli. Rodzicom unikającym zaszczepienia dziecka grozi kara finansowa. Obowiązkowym szczepieniem przeciwko odrze objęci są także pracownicy instytucji publicznych mający kontakt z dziećmi (m.in. pracownicy żłobków, przedszkoli i szpitali) i osoby pracujące w ośrodkach dla uchodźców.
Włochy
Obowiązkiem rodzica jest zaszczepienie dziecka przed 6 rokiem życia przeciwko poliomyelitis, błonicy, tężcowi, WZW typu B, Hib, meningokokom grupy B, meningokokom grupy C, odrze, śwince, różyczce, krztuścowi oraz ospie wietrznej. Do przedszkoli przyjmowane są dzieci, których rodzice pokażą podczas zapisów karty szczepień.
Kolejną grupą wiekową objętą obowiązkowymi szczepieniami są dzieci w wieku 6-16 lat. Niezaszczepienie dziecka np. drugą szczepionką przeciw śwince lub odrze grozi nałożeniem kary grzywny do 500 euro. W szkole, dzieci, które nie mogą zostać zaszczepione przeciwko chorobom ze względu na stan zdrowia są zapisywane do klas, do których uczęszczają wyłącznie zaszczepieni uczniowie.
Ukraina
Obowiązkiem rodzica jest wykonanie szczepień obowiązkowych (również w sytuacji wojny w Ukrainie). Rodzic może wyrazić pisemny brak zgody na zaszczepienie dziecka, co skutkuje brakiem możliwości uczęszczania do publicznego żłobka, przedszkola i szkoły.
Francja
Obowiązkiem rodzica jest zaszczepienie dziecka przeciwko błonicy, tężcowi, poliomyelitis, krztuścowi, Hib, WZW typu B, pneumokokom, odrze, śwince, różyczce oraz meningokokom grupy C. Na rodzicu, który nie zaszczepi swojego dziecka nie ciążą kary finansowe, jednak brak zaświadczenia o szczepieniach uniemożliwia zapisanie dziecka do placówek edukacyjnych i klubów sportowych.
Australia
Szczepienia powiązane są ze świadczeniami społecznymi. Rodzice, którzy nie zaszczepią swoich dzieci tracą prawo do otrzymywania świadczeń na rzecz dzieci. Dane rządowe z 2023 roku wskazują, że 93.75% australijskich dzieci w grupie wiekowej 12-15 miesięcy zostało zaszczepionych pakietem przysługujących im szczepień.
Szczepienia są dobrowolne m.in. w Rumunii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii. Co ciekawe, mimo braku obowiązku, Nowo Zelandczycy chętnie szczepią dzieci – 88.5% dzieci do 12 miesiąca życia w pełni zaszczepionych, co jest efektem kampanii edukacyjnej mającej na celu podniesienie świadomości dotyczącej szczepień.
Dowiedz się więcej na temat potrzeb rodziców mających wątpliwości, czy szczepić swoje dzieci klikając tutaj.